| Украина в борьбе |
Просмотров: 10782
0 Плохо0

Часть 1: http://www.anti-orange-ua.com.ru/index.php/content/view/1653/42/

ДЕНЬ ЧЕТВЕРТЫЙ
25 ноября
Хроника событий
Доверенное лицо В. Ющенко Н. Катеринчук подал в Вер¬ховный Суд жалобу на ЦИК, в жалобе требовалось признать недействительными результаты выборов по Донецкой и Луганской областям в связи с массовыми нарушениями в этих областях. Рассмотрение жалобы назначено на 29 ноября.
Верховный Суд по жалобе В. Ющенко запретил печатать протокол ЦИК, публикация которого теоретически завершала процедуру избрания В.Януковича. Тем не менее «Урядовий кур'єр» начал его печатать. Однако в ночь на 26 ноября депутаты-приверженцы В. Ющенко изъяли и уничтожили напечатанную часть тиража.
Вечером на майдане оглашены декреты Комитета национального спасения.


С утра в Киев автобусами прибыло порядка ста тысяч чело¬век из Западной Украины, которые присоединились к оран¬жевым. Митингующие для размещения приезжих беспре¬пятственно заняли здания на Крещатике: Дом профсоюзов и Дворец культуры и искусств.
Киевский мэр А. Омельченко зачитал на митинге реше¬ние Киевсовета в поддержку оранжевых, а генерал-лейтенант СБУ А. Скибинецкий зачитал обращение сотрудников СБУ к народу, где выражалась поддержка акции.
Заместитель министра экономики О. Гайдук заявил об отставке в знак поддержки оппозиции.
В Киеве прошел Чрезвычайный всеукраинский съезд город¬ских, сельских и поселковых глав, депутатов местных советов всех уровней, в котором участвовал 691 депутат преимущест¬венно из западных и центральных регионов Украины. Съезд поддержал оранжевых.
Генеральной прокуратурой возбуждены уголовные дела по факту захвата сторонниками В. Ющенко Националь¬ного университета имени Т. Шевченко, а также по факту попытки захвата ими здания Администрации президента Украины.
Экс-президент Польши Л.Валенса по приглаше¬нию В. Ющенко прибыл в Киев для встреч с Л. Кучмой, В. Януковичем и В. Ющенко. Уже находясь в Киеве, он получил известие о назначении уполномоченным от ОБСЕ. Л. Валенса не скрывал восхищения акцией приверженцев В. Ющенко, что вызвало резкое недовольство Л. Кучмы.
После встречи с Л. Валенсой В. Ющенко высказался за обо¬юдное непризнание кандидатами итогов выборов и привлече¬ние к переговорам международных посредников.
Л.Кучма принял предложение президента Литвы В. Адамкуса содействовать урегулированию ситуации в Укра¬ине.
В. Литвин высказался за необходимость принятия полити¬ческого решения по выходу из сложившейся ситуации, которое позволило бы Украине «не загнать себя в глухую изоляцию» и выразил надежду на Верховный Суд.
Президенты России и Казахстана поздравили В. Януковича с победой.
Патриарх Московский и Всея Руси Алексий II направил Л. Кучме телеграмму со словами поддержки и призвал украин¬ских политиков помнить об ответственности перед народом.
Евросоюз заявил, что не верит, что «результаты выборов, обнародованные ЦИК, отражают волю украинского народа».
Президент ПАСЕ П. Шидер призвал украинскую власть и оппозицию найти мирное решение политического кризиса, изучив в судах жалобы о фальсификациях.
Бундестаг ФРГ выступил с призывом «тщательно прове¬рить» обвинения в фальсификации результатов выборов.
Хмельницкий и Ривненский областные советы выразили недоверие ЦИК.
В Черновцах местный «комитет национального спасения» был провозглашен на митинге «областной представительской и исполнительной властью».
Канал «1+1» возобновил выпуск новостей. Покинувшие канал журналисты вновь приступили к работе и с этого дня освещали события с большой симпатией к лагерю В. Ющенко.
Декрет №3 Комітету національного порятунку
Про персональний склад виконкому Комітету національного порятунку
З метою забезпечення виконання рішень Комітету націо¬нального порятунку та організації забезпечення його діяль¬ності
1. Утворити виконком Комітету національного порятунку.
2. Затвердити його персональний склад у кількості 15 осіб.
3. Затвердити головою виконкому Олександра Зінченка.
Декрет №4
Комітету національного порятунку Про забезпечення правопорядку у державі
З метою забезпечення правопорядку у державі та захисту життя громадян України, наказую:
1. Утворити організацію «Народна самооборона».
2. Покласти на «Народну самооборону» разом з органами внутрішніх справ України, СБУ обов'язок по забезпеченню правопорядку у державі.
3.Всі члени силових відомств, які переходять на сторону народу, звільняються від звинувачень у порушенні при¬сяги чи у виконанні наказів командирів, які суперечать чинному законодавству.
Голова Комітету Віктор Ющенко

Декрет №5 Комітету національного порятунку
Про першочергові заходи щодо забезпечення
конституційних прав громадян на свободу думки,
слова та поширення інформації
У зв'язку з необхідністю інформування громадськості, забезпечення конституційного права на свободу слова і сво¬боду думки, на вільне вираження своїх поглядів і переко¬нань та на підставі ст. 5 та 34 Конституції України постанов¬ляємо:
1. Зобов'язати всі органи державної влади та місцевого само¬ врядування вжити невідкладних заходів по забезпеченні права громадян на свободу думки і слова.
2. Керівникам ЗМІ, керівникам телерадіоорганізацій в своїй діяльності неухильно дотримуватись статті 34 Конституції України, законів України, які гарантують кожному право на свободу думки, на вільне вираження своїх поглядів і переконань.
3. Попередити керівників органів державної влади та міс¬цевого самоврядування, телерадіоорганізацій та ЗМІ про персональну відповідальність щодо виконання цього Декрету.
Декрет №6 Комітету національного порятунку
Про першочергові заходи щодо забезпечення громадського порядку
У зв'язку з необхідністю неухильного дотримання гро¬мадського порядку під час проведення масових акцій в міс¬тах та селах України, забезпечення конституційних прав і свобод громадян, на підставі статті 5 Конституції України постановляємо:
1. Зобов'язати органи державної влади та органи місцевого самоврядування вжити невідкладних заходів по забезпеченню громадського порядку, зокрема під час проведення масових акцій громадян України.
2. Визначити пріоритетними напрямками діяльності пра¬воохоронних органів держави забезпечення особистої безпеки громадян, захист їх прав і свобод від злочинних посягань, охорони і забезпечення громадського порядку, протидію злочинам, що посягають на життя, здоров'я, волю та гідність особи, її власність.
3. Попередити керівників правоохоронних органів усіх рів¬нів про персональну відповідальність щодо виконання цього Декрету.
(http://ww2.yuschenko.com.ua/ukr/present/News/1740/)
Політична резолюція
Надзвичайного всеукраїнського з'їзду
міських, селищних і сільських голів,
депутатів місцевих рад усіх рівнів
Ми, учасники Надзвичайного всеукраїнського з'їзду місь¬ких, селищних і сільських голів, депутатів місцевих рад усіх рівнів, діючи в умовах смертельної небезпеки, яка нависла над Україною внаслідок спроби вищого державного керівництва здійснити державний переворот шляхом фальсифікації результатів виборів Президента України; констатуючи, що органи й посадові особи вищої державної влади, причетні до спроби державного перевороту, фак¬тично втратили свою легітимність;
виражаючи волю наших виборців, які, використовуючи своє конституційне право, повстали проти наруги й сваволі; усвідомлюючи величезну відповідальність як за долю наших територіальних громад, так і за долю України в цілому, проголошуємо:
У зв'язку з тим, що органи та посадові особи державної виконавчої влади, причетні до спроби державного перевороту, втратили свою легітимність, всю повноту влади в державі на перехідний період повинні перебрати на себе легітимні Вер¬ховна Рада України та органи місцевого самоврядування.
Ми закликаємо всі місцеві ради підтримати позицію Комі¬тету національного порятунку, солідаризуватися з боротьбою українського народу за свою свободу й громадянські права, взяти сьогодні на себе відповідальність за долю території чи громади, яка їх обрала.
Ми створюємо Всеукраїнський центральний виконавчий комітет місцевих рад, який організаційно координуватиме роботу місцевих рад у перехідний період, до інавгурації легі¬тимно обраного президента України Віктора Ющенка та фор¬мування нового складу Уряду України. Всеукраїнський цент¬ральний виконавчий комітет місцевих рад діятиме в тісній співпраці з Комітетом національного порятунку.
Ми пропонуємо терміново провести сесії місцевих рад, на яких засудити спробу державного перевороту, підтримати Комітет національного порятунку і Народного президента Віктора Андрійовича Ющенка.
Ми закликаємо на сесіях районних та обласних рад при¬йняти рішення про створення виконавчих апаратів район¬них і обласних рад, які повині перебрати на себе делеговані функції місцевих державних адміністрацій в ім'я гарантій конституційних прав і свобод громадян, забезпечення нор¬мальної життєдіяльності територій.
Ми закликаємо всіх посадових осіб органів державної виконавчої влади, місцевого самоврядування, правоохорон¬них органів не виконувати злочинних вказівок посадовців, які заплямували себе участю в фальсифікації президент¬ських виборів та в спробі державного перевороту, а натомість виконувати лише законні рішення легітимних органів міс¬цевого самоврядування та рішення Комітету національного порятунку.
Волелюбний український народ нагромадив багатовікові традиції місцевого самоврядування, і сьогодні ці традиції стануть гарантією його свободи, його майбутнього.
Ми переможемо! Силу народу не здолати!
Ухвалено 25 листопада 2004 року м. Київ, Український Дім


Звернення Надзвичайного всеукраїнського з'їзду
міських, селищних і сільських голів,
депутатів місцевих рад усіх рівнів
до народних депутатів України
Шановні колеги!
Депутати Верховної Ради України та місцевих рад, обрані відповідно до всіх вимог чинного українського законодавства, є легітимними представниками народу України. Ми кон¬статуємо, що спроби вищих посадових осіб держави здійс¬нити державний переворот шляхом фальсифікації резуль¬татів виборів Президента України спричинили гостру кризу в українському суспільстві. Від позиції депутатів сьогодні залежатиме не лише збереження спокою в суспільстві, але й саме існування в Україні законної влади.
Будь-які намагання з боку народних депутатів України сприяти Віктору Януковичу в узурпації влади є злочин¬ними за своєю сутністю. Попереджаючи активних учасників спроби перевороту про моральну, політичну і кримінальну відповідальність за їхні протизаконні дії, ми закликаємо всіх відповідальних і чесних народних депутатів України підтримати діяльність Комітету національного порятунку, сприяти відновленню демократії, законності, миру й спокою в українському суспільстві.
Особливо звертаємось до членів фракції Комуністичної партії України та до членів фракцій і груп так званої пар¬ламентсько-урядової коаліції: ваші політичні сили корис¬туються авторитетом у значній кількості територіальних громад. Ваші виборці в своїй більшості солідарні з усім українським народом. Виправдайте їхню віру і їхню надію на вас як на виразників народних прагнень і інтересів! Під¬тримайте волелюбний і демократичний український народ!
Ухвалено 25 листопада 2004 року м. Київ, Український Дім

Звернення Надзвичайного всеукраїнського з'їзду
міських, селищних і сільських голів, депутатів місцевих рад усіх рівнів до народу України
м. Київ 25 листопада 2004 року
Ми, міські, селищні, сільські голови, депутати місцевих рад з різних регіонів України, вкрай стурбовані глибокою політичною кризою, що охопила наше суспільство і може спричинити до розколу держави.
Констатуючи неспроможність та небажання прези¬дента України здійснити конституційні функції гаранта державного суверенітету, територіальної цілісності України, виборчих прав громадян України, вважаючи своєю головною метою забезпечення збереження незалежності України, миру і злагоди в суспільстві та усвідомлюючи свою відповідаль¬ність перед виборцями, ми звертаємося до всіх громадян, територіальних громад, народу України із закликом: 1. Вимагати від єдиного, на сьогодні, легітимного органу державної влади України - Верховної Ради України здійс¬нити такі невідкладні заходи:
- припинити повноваження Центральної виборчої комісії України, яка повністю дискредитувала себе маніпуля¬ціями результатів голосування. Відповідно, оголосити
такими, що не мають юридичного значення;
- всі рішення ЦВК щодо визначення результатів виборів Президента України. Вони є фальшивими, про що свід¬чать висновки численних спостерігачів від кандидатів на пост президента України та міжнародної спільноти і, навіть, публічна позиція окремих членів ЦВК;
- сформувати новий склад ЦВК, якому в разі неможливості встановлення правдивих результатів виборів внаслідок їх фальсифікації доручити організувати та провести переголосування другого туру виборів;
- президента України в тих територіальних виборчих округах, де фальсифікації набули особливо масштабного характеру, в повній відповідності з вимогами виборчого законодав¬ства України та під жорстким контролем з боку державних та громадських інститутів, міжнародної спільноти.
- 2. Всім громадянам України в будь-якій ситуації зберігати витримку та спокій, зайняти активну громадянську пози¬цію і не допускати силового розвитку подій. Пам'ятайте, що в руках кожного з нас перебуває доля наших дітей, майбутнє України.

В єдності сила народу, Боже, нам єдності дай.
Вступне слово голови облдержадміністрації Є. П. Кушнарьова на прес-конференції
Харкiв 25 листопада 2004року
Я, дійсно, вчора хотів з вами зустрітись, розумів, що в цьому є потреба, але за відомих офіційних обставин не зміг цього зробити, тому що був у Києві на засіданні Ради по коор¬динації діяльності центральних та регіональних органів влади та місцевого самоврядування. Харківську область на цьому засіданні, крім мене, представляли голова обласної ради О.М.Колєснік, Харківський міський голова В.А. Шумілкін та ректор Національної юридичної академії В. Я. Тацій.
Можливо, трошки ця назва вже забулася. Ця Рада останнім часом активно не заявляла про себе. Це орган, який був створений свого часу президентом, до речі, секретарем цієї Ради є О.О.Дьомін, саме для розгляду загальнонаціональних питань, коли необхідно коорди¬нувати діяльність всіх основних суб'єктів влади. Мова йшла про суспільно-політичну ситуацію в Україні після виборів. Вів засідання президент України Л.Д.Кучма, брали участь голова Верховної Ради В. М.Литвин, голова Уряду, Прем'єр-міністр України В.Ф.Янукович і відповідно керів¬ники центральних та регіональних органів виконавчої влади, міські голови обласних центрів, також на засідання були запрошені керівники всіх фракцій Верховної Ради, але, крім провладних керівників, я там бачив тільки Петра Симоненка, який, до речі, виступав, інших не було. Тобто представників сил, які гуртуються навколо Віктора Ющенка, на цій нараді не було.
Я не буду переказувати зміст наради, тим більше, що центральні канали телебачення про це говорили, я можу висловити своє особисте враження, що я вважаю в полі¬тичному сенсі найголовнішим для держави, для суспіль¬ства і для мене, як для людини, для керівника і політика. В першу чергу, це абсолютно спокійна, впевнена та тверда позиція чинного президента України Л. Д. Кучми. Його непохитне переконання та впевненість, що влада сама ні в якому разі не допустить застосування сили проти людей, але і в ніякому разі не припустить застосування сили з боку вулиці. Можливості для цього у діючої влади абсолютно достатні.
Друге. Президент засвідчив очевидний факт поділу політич¬ної еліти України навпіл, поділу громадян України за кількістю голосів, які були віддані за різних кандидатів, практично нав¬піл, хоча і з зафіксованою ЦВК перевагою одного з кандидатів, і висловив тверде переконання, що розв'язання цього конф¬лікту і у владній еліті, і між громадян можливе тільки в межах діючої конституції та законодавства України: ні в якому разі не на вулиці, не на майданах, а за столом переговорів. Він ініцію¬вав створення цього «круглого столу» для ведення цих перего¬ворів. Склад учасників таких переговорів повинні визначати самі сторони, хоча президент наголосив, що він вважає за необ¬хідне бачити за цим столом переговорів не тільки представників двох таборів, які протистоять один одному, але і помірковану, виважену інтелектуальну, духовну еліту нашого суспільства. Я думаю, що ця тема знайде своє продовження, а формат, рег¬ламент та інше, в разі згоди сторін брати у цьому участь, будуть визначені.
Мені сподобалося твердження президента, що першим іспитом протидіючих сторін щодо їх бажання вивести країну і суспільство з кризи може і повинно бути негайне голосування в парламенті конституційної реформи. Я задоволений, тому що ви мою позицію з цього питання знаєте, можна спереча¬тися відносно тих чи інших положень самої реформи, і тут, до речі, ніколи абсолютного консенсусу, мабуть, не знайдеш, але саме відсутність реформи до президентських виборів, саме бажання отримати величезну владу призвели до такого неба¬жаного загострення ситуації. Відбулася б реформа, цього б не було, це моє переконання. Тому я дуже схвально сприйняв цю заяву президента.
З усього іншого я б хотів виділити ще один аспект мораль¬ного плану і просив би вас, незалежно від того, кого ви під¬тримуєте, підтримати президента і мене в цьому — першою і негайною умовою для зняття гостроти в суспільстві є виве¬дення з політичних процесів дітей. Відповідне рішення, яке, до речі, дуже суттєво перероблялося на заключному етапі засідання, було прийнято, а пророблялося воно тому, що на початок засідання ще не існувало офіційної позиції Централь¬ної виборчої комісії, під час закінчення засідання рішення Центральної виборчої комісії було оголошено і прямо в залі передано президії, а відтак, всім учасникам. Тому — негайні переговори, всі дії виключно в правовому полі, недопущення ні з якої сторони силових форм розв'язання політичного та громадянського конфлікту. Це відносно вчорашніх подій, учасником яких я був у Києві. Майже одразу після засідання ми виїхали на вокзал, погодні умови були дуже складні в Києві, і вранці вже були вдома. Вдома значно приємніше. Коли абсолютно незнайомі люди привітно вітали мене на вокзалі, я відчув, що я вдома.
Що відбувається на Харківщині. Тут є дві точки зору. Знаєте, так буває, коли дивишся на загальну картину, бачиться одне — великий простір, чисте небо чи, навпаки, коли щось наближаєш, то можна побачити тільки щось мале, але в значно більш чіткому виразі. Тому я дивлюся на ситуацію на Харків¬щині саме так. В цілому ситуація у нас абсолютно нормальна та стабільна — 99,99% території Харківщини не охоплені політич¬ним полум'ям. Але є територія, яка віддзеркалює сьогодні те, що відбувається в нашому суспільстві, — це майдан Свободи.
І я хочу відповісти тим критикам, які в далекому 1991 році не погоджувалися з такою назвою майдану, коли сесія міської ради приймала таке рішення. Я думаю, що ми тоді не могли уявити, що будемо учасниками та свідками подій такої полі¬тичної гостроти. Але те, що сьогодні цей майдан є дійсно майданом свободи, де люди, дотримуючись різних поглядів, можуть водночас цивілізовано та вільно висловлювати свою точку зору, я думаю, це теж все ж таки завоювання української і нашої з вами, харківської, демократії.
Ви знаєте, що відбулися сесії, я навіть можу назвати їх абсолютну кількість: обласної ради, Харківської міської ради, всіх районних рад, крім двох в місті Харкові, які про¬водяться сьогодні, і остання з міст обласного підпорядку¬вання — м. Первомайський, де також вранці, мабуть, вже закінчилося, відбулось засідання міськради, понад 100 сесій сільських селищних рад, понад 700 мітингів та зборів трудо¬вих колективів. Загальна кількість учасників цих заходів — понад 100 тисяч осіб. Всі, це я говорю з повною відповідаль¬ністю, ці заходи спиралися і підтверджували волевиявлення 70% харків'ян, поважаючи водночас думку 24% громадян, які мають іншу позицію. Всі вважають неприпустимим нав'язування силового сценарію розподілу, чи як тут краще сказати, отримання булави президентської. У всіх величезне непокоєння і протест викликають прямі заклики окремих лідерів з табору Ющенка про неконституційне силове захоп¬лення влади і ті дії, якими це супроводжується. Всі закли¬кають обидві сторони негайно сісти за стіл переговорів, всі звертаються до діючого президента з пропозиціями і навіть вимогами відіграти свою роль як глави держави — діючого президента України. Це позиція харків'ян, яка виражена абсолютно офіційними конституційними легітимними органами. Ніхто не має права нехтувати цією позицією, а тим більше робити вигляд, що цього не відбулося.
Безумовно, на мітингах особливо лунали і набагато більш радикальні заклики, вимоги людей, які вважають незапе¬речною перемогу свого кандидата і вимагають негайного наведення і порядку, і навіть введення надзвичайного стану і таке інше. Тобто радикалізм є і в цій частині суспільства. Заклики зупинити роботу, припинити поставки будь-яких виробів, сировини і всього іншого в західні регіони і навіть, це я для того, щоб розуміти, до якого рівня радикалізму ми вже доходимо, нехай вони живуть своїм розумом, своїм пре¬зидентом, а ми будемо жити своїм розумом і своїм президен¬том. Це вкрай небезпечно. На щастя, радикалів і з одного боку, і з іншого значно менше, ніж поміркованих людей, і я абсолютно переконаний, що в цілому суспільство тяжіє до нормального життя, а не до революцій. Але факт є факт — все це також сьогодні присутнє.
Я розумію, що треба шукати вихід. Проблема цього пошуку не в Харкові. Ми тут, по великому рахунку, жили і живемо достатньо спокійно, і я не бачу ніяких передумов для того, щоб ситуація в Харкові якось загострилася. Сподіваюся, що в учас¬ників і з однієї сторони, і з іншої таке розуміння є. Принаймні, вчорашній день, хоч я перед обідом відлетів на Київ, але інфор¬мацію мав постійно, засвідчує, що сторони ведуть себе неагре-сивно, хоча, зрозуміло, що відповідні превентивні заходи були вжиті, це обов'язок правоохоронних органів — не допустити прямого зіткнення людей, якщо в них різні думки, щоб вони не перейшли в дії. Загрози цього не існує на сьогодні. Я пере¬конаний, що вистачить мудрості і виваженості у всіх учасників цих політичних змагань, які відбуваються у нас на майдані.
Певні незручності були, і я вже отримав і дорікання, і питання від людей, яким це не подобається, і навіть звину¬вачення в потуранні, і це знову свідчить про різні оцінки. Незручності були пов'язані з тим, що двічі рух на вулиці Сум¬ській перекривався учасниками цих масових акцій, люди по півгодини і більше просиділи в автомобілях, в тролейбусах, в автобусах. Отже, мабуть, найбільша проблема, з якою ми сьо¬годні стикаємось, в першу чергу, міська влада, — це, не обме¬жуючи прав громадян на волевиявлення і донесення своєї позиції до інших, зробити все, — щоб це відбувалося в цивілі¬зованих рамках і не заважало тим, хто не хоче брати участь ні в яких заходах, а хоче просто жити і не відчувати у зв'язку з цим ніяких незручностей.
Я можу запевнити харків'ян, що ніякої небезпеки для їх життя на території Харківської області, небезпеки, пов'язаної з певним політичним загостренням, не існує. Єдине, що ці заходи пов'язані із залученням достатньо великої кількості людей, частина з яких бувають збуджені, інколи навіть агре¬сивні, тому я ще раз підкреслюю, це абсолютно тверда моя позиція, я на цьому стояв і буду стояти, ми повинні зробити все, щоб виключити з цих політичних процесів дітей, непов¬нолітніх, які згідно з законом не відповідають самі за свої дії. Громадяни абсолютно вільні і ніяких обмежень для їх участі в заходах не існує, крім, зрозуміло, того розпорядку, якому під¬коряється кожний, хто або працює, або вчиться, тому розпо¬рядку, який існує в тих закладах. Але це вже внутрішня справа і мотивація поведінки кожного. З боку влади ніяких перепон тут нема і не буде.
Я хочу наголосити, що для мене, як для найвищої поса¬дової особи в системі державної влади на території Хар¬ківської області, як для політика, як для людини, ворогів у Харківській області не існує, незалежно від того, якої думки дотримуються люди. Я не допущу ніяких переслідувань когось за політичні погляди. Але погляди і дії — це різні речі, і якщо чиїсь дії будуть виходити за межі закону, тим більше Конституції, то є відповідні органи, які повинні на це реа¬гувати. Це інша справа. Але за погляди нікого пересліду¬вати ніхто не буде. У нас є всі можливості, в тому числі з вашою допомогою, при умові, якщо ви не тільки вільно, але й об'єктивно і виважено будете інформувати харківську гро¬маду про все, що у нас відбувається.
Я не можу припустити, знаючи вас всіх особисто, що ви можете стати на шлях підбурень чи прямих закликів, які можуть призвести до небажаних наслідків. Все інше — це справа вашого професіоналізму і совісті, як викладати те, що відбувається. Я б хотів, щоб це було об'єктивно. Єодна сторона, але є й інша.
Я б вас дуже просив, шановні мої журналісти, припинити змагання у залякуванні людей, одним з елементів якого є зави¬щення в рази учасників тих чи інших заходів. Коли я читаю, що біля міськради зібралося 100 тисяч людей, я запитую себе і Володимира Андрійовича, до речі, той, хто писав, він собі уявляє, що таке 100 тисяч людей і яка повинна бути тери¬торія, щоб їх вмістити? Вам для інформації: на святковому феєрверку на честь 350-річчя Харкова, а більшого зібрання харків'ян я в своєму житті не бачив у Харкові, було, за всіма різними оцінками, десь 250 тисяч чоловік. Люди стояли від метро Наукової до майдану Конституції суцільно і повністю на всьому майдані Свободи — 250 тисяч. Я вас дуже прошу, припиніть це змагання налякати інших, що тут зібралося більше, ніж там, і таке інше.
Я розумію, що ніхто не рахує цих людей, і ви не будете, і не треба цього робити. Але якщо стоїть зараз на майдані — з вікна подивився — з одного боку в різні моменти десь 600—800 чоловік, з іншого боку десь 500—600 чоловік, то не треба писати, що зібралося по 10—20 тисяч. Це якоїсь великої ваги не має, але мені здається, що можна цього уникнути.
В усьому іншому життя продовжується. Я вірю в те, що вихід з цієї ситуації буде знайдено. Я ще раз підкреслюю, що вчорашня позиція президента України Леоніда Даниловича Кучми мене налаштовує на оптимістичний лад. Коли суспільс¬тво поділилося навпіл, не може одна сторона нехтувати іншою стороною. І не може жодна сторона, а тим більше за межами Конституції і законів, вирішувати якісь питання, ігноруючи абсолютно позицію іншої сторони. Тому без діалогу, без спіль¬ного пошуку шляхів виходу з цієї кризової ситуації нам вийти з кризи неможливо.
Я вибачаюся, що забрав у вас багато часу, але, повірте, я також переповнений враженнями, можливо, трошки емо¬ціями, хоча намагався їх уникнути.
Из личного дневника
Четверг 25 ноября
Утро началось с подготовки к пресс-конференции. Посту¬пила информация о том, что «оранжевыми» будут предприняты дополнительные меры по увеличению массовости митингов на площади Свободы, которые к тому времени были объявлены как ежедневные. Все СМИ Авакова распространяют информа¬цию, что в пятницу в два часа дня состоится большой митинг с участием одного из братьев Кличко. Рекламный прием в целях прикрытия истинных намерений?
Около полудня звонок из Администрации Президента. Интересуются, возможен ли массовый (не менее 50 тысяч участников) митинг сторонников Януковича в случае, если он приедет в Харьков. Спрашиваю — приедет действительно или это лишь зондаж ситуации. Четкого ответа не получил.
Через полчаса позвонил Янукович. Штаб рассматривает возможность его выступления на одном из массовых митин¬гов и, как один из вариантов, — в Харькове. Его интересо¬вало, сколько людей можно собрать. Если его харьковский штаб широко оповестит о его приезде — придет и 50, и 70 тысяч. Приезжать ли ему, спросил Янукович. Мой ответ — это ваш выбор. Мне непонятна логика, в соответствии с кото¬рой он отдает Киев конкуренту, а сам приезжает в Харьков. В. Ф. заметил, что его мучает то же самое и он пока не принял для себя окончательного решения.
Из Киева звонят наши люди: их никто не встретил, команды противоречивые. С трудом добрались до центра города, чувст¬вуют себя как на вражеской территории. Пока держатся, но начинают нарастать неуверенность и разочарование. До поз¬днего вечера неоднократно разговариваем с представителями центрального штаба в Киеве с тем, чтобы решить проблему ночлега и питания людей. Спасибо В. Салыгину, который закупил продукты. И людей, хотя и к ночи, но накормили.


ДЕНЬ ПЯТЫЙ
26 ноября
Хроника событий
В Киев прибыли международные посредники: президент Польши Квасьневский, Верховный представитель ЕС по воп¬росам внешней политики Солана, президент Литвы Адамкус, генеральный секретарь ОБСЕ Кубиш и председатель Государст¬венной думы России Грызлов. Состоялось заседание «круг¬лого стола» с участием Л. Кучмы, В. Литвина, В. Януковича, В. Ющенко и посредников, на котором было принято совмест¬ное заявление.
По окончании «круглого стола» В. Ющенко заявил, что предметом переговоров оппозиции с ее оппонентами может быть только повторное голосование и потребовал решить все проблемы на переговорах за 1—2 дня. Х. Солана сообщил, что в рабочую группу по разрешению ситуации в Украине войдут представители обоих кандидатов и лишь при необходимости — мировой общественности.
В. Янукович, направляясь на «круглый стол», выступил на массовом митинге своих сторонников, приехавших из Дон¬басса, возле вокзала в Киеве, обвинив В. Ющенко в перевороте. Ранее, на встрече с журналистами, он критиковал Запад за «под¬держку противозаконных и антидемократических действий».
Литвин предложил провести 27 ноября внеочередное засе¬дание парламента. Согласительный совет принял соответству¬ющее решение.
Милиция сняла оцепление вокруг Администрации Прези¬дента, что облегчило оранжевым ее блокирование.
Секретарь ЦИК Завалевская отозвала свою подпись под протоколом о результатах голосования 21 ноября.
Киевский мэр А. Омельченко разрешил участникам акции пользоваться туалетами и столовой на первом этаже мэрии.
Генеральная прокуратура возбудила уголовное дело по факту блокирования здания Кабинета Министров.
Генеральный прокурор Г.Васильев в письмах главе Госкомитета по телерадиовещанию И. Чижу и председа¬телю Национального совета по радиотелевещанию Б. Холоду поставил вопрос об ответственности «субъектов эфирного пространства, транслирующих сюжеты, содержащие призывы к противоправным действиям».
Экс-министр обороны и бывший глава СБУ Е. Марчук обратился к силовикам с призывом «уважать конституционное право на протест».
На встрече в Вильнюсе президенты трех стран Балтии выра¬зили озабоченность ситуацией в Украине.
В.Януковича поздравили с избранием президенты Узбекистана и Киргизии, а также руководство Китая.
Луганский областной совет предложил внести на рассмот¬рение съезда органов местного самоуправления и исполни¬тельной власти юго-восточных областей Украины предложе¬ние об организации рабочей группы по созданию налоговой, платежной, банковской системы этих территорий.
Волынский областной совет высказал недоверие губерна¬тору и принял на себя обязанности исполнительной власти в области. Аналогичное решение принял Тернопольский областной совет.
Ивано-Франковская облгосадминистрация признает В. Ющенко всенародно избранным Президентом.
Черниговский областной совет принял решение «под¬держать выбор жителей области, которые отдали свои голоса за В. Ющенко», городской совет Чернигова предложил Вер¬ховной Раде объявить недоверие ЦИК.
В Харькове на площади Свободы одновременно прохо¬дят многотысячные митинги сторонников В.Януковича и В. Ющенко.
Сессия Харьковского областного совета избирает губерна¬тора Е. Кушнарёва председателем областного совета.

Выступление председателя Харьковской областной
государственной администрации Е. П. Кушнарёва на митинге
«За мир и стабильность»
Харьков 26 ноября 2004 года
Дорогие друзья, харьковчане, земляки!
Страшная беда надвигается на украинскую землю, и хотя она оделась в такой радостный оранжевый цвет, она несет раздор, она несет угрозу жизни людей, она ведет к расколу Украины.
Дорогие друзья! 70% харьковчан — 1 миллион 260 тысяч — отдали свои голоса за Виктора Януковича. Я уважаю выбор 24% других людей, среди них у меня нет врагов. Мы все харь¬ковчане, но я заявляю, что я тверд и решителен. Я заявляю, что беру под свою ответственность каждого из 1 миллиона 260 тысяч, проголосовавших против Ющенко, за Януковича. Мы признаем только законно избранного Президента. Никогда, ни при каких условиях я не признаю самозванца, коронованного на площади.
Мы уважаем Западную Украину, но мы никогда не будем гнуть свои спины перед Галичиной! Не учите нас жить! Мы будем жить так, как мы считаем нужным: мы будем работать, мы будем выпускать турбины, самолеты, тракторы, станки, на которых вы будете работать и будете зарабатывать себе деньги.
Это мы собираем каждый год по 2—2,5 миллиона тонн зерна, без которых другая половина Украины жить не сможет. Мы готовы и дальше кормить всю Украину, только давайте вы откажитесь от своих страшных планов захвата власти.
Я обращаюсь к той части площади. Еще несколько меся¬цев назад здесь все вместе мы праздновали 350-летие нашего родного города. Мы гордились тем, что мы сделали. Неужели мы, неужели вы своими руками хотите все это разрушить? Мы можем жить в мире, надо жить по закону и по Конститу¬ции. Еще раз заявляю, власть в Харьковской области твердая и сильная. Мы не позволим никому учить нас жить. Я заверяю вас, в Харьковской области не будет ни донецкой, ни львов-ской власти — будет только харьковская власть! В Харьковской области будут жить по своим законам все, кто считает себя харьковчанами.
Слава Харькову! Слава Харьковщине! За Януковича!
Я обращаюсь к своим друзьям, коллегам — депутатам областного совета—мы должны в этот час быть вместе и быть реши¬тельными. Я прошу всех депутатов областного совета по оконча¬нии митинга прийти в свой родной дом — в областной совет.
За Януковича!
Зі стенограми надзвичайної XIX сесії
Харківської обласної ради IV скликання
26 листопада 2004 року
О. М. КОЛЄСНІК, голова обласної ради: Надзвичайна сесія обласної ради скликана за пропозицією депутатів обласної ради з метою вжиття невідкладних заходів щодо запобігання можливим негативним наслідкам політичного протистояння опозиційно налаштованих радикалів та груп їх підтримки, враховуючи сус¬пільно-політичну ситуацію, що склалася за останні дні і години після проведення другого туру виборів Президента України.
У роботі сесії беруть участь: голова Харківської обласної державної адміністрації Кушнарьов Євген Петрович, заступ¬ники голови обласної державної адміністрації, народні депу¬тати, керівники силових структур, працівники преси, теле¬бачення і радіо, генеральний консул Російської Федерації Яковлєв Андрій Ігоревич.
Є. П. КУШНАРЬОВ, голова обласної державної адміністрації:
Шановні депутати, шановні харків'яни! В Україні склалася надзвичайна ситуація.
Іде повзуча позаконституційна революція. На Заході України захоплені державні органи влади. Фактично консти¬туційна державна влада не функціонує.
В Чернігові відбулося перше зіткнення натовпу і правоохо¬ронних органів.
В Києві захоплюються будинки державних установ. Блокована робота Адміністрації Президента, Верховної Ради, Кабінету Міністрів.
Ми на крок від страшних подій, які, якщо ситуація не буде вгамована, можуть і закінчитися тільки громадянською вій¬ною. Так сталося, що результати президентських виборів поді¬лили і політичну еліту і суспільство навпіл.
Практично, враховуючи масштаби України, кількість насе¬лення, кількість голосів, відданих за переможця за даними ЦВК, і кількість голосів за його опонента дуже близькі. Від¬так кожна сторона вважає себе переможцем. Шлях тут один. Виключно у конституційному законному полі шукати вихід з цієї кризи, приймати відповідні законні рішення і діяти згідно з цими рішеннями. Фактично ще не завершена процедура затвердження в посаді нового Президента. Відбулося лише повідомлення Центральної виборчої комісії, згідно з зако¬ном, далі ця інформація повинна бути надрукована в газетах «Урядовий кур'єр» і «Голос України» і лише після цього не пізніше ніж на тридцятий день може проводитися інавгура¬ція, після прийняття присяги новий Президент стає діючою главою держави.
Але сили, які представляють Віктора Ющенка, вирішили питання на свій розсуд, проголосивши його Президентом на майдані. Це важко зрозуміти, особливо з огляду на неминучі наслідки таких подій.
Ще два дні тому, виступаючи з цієї трибуни перед вами, я абсолютно щиро закликав обидві сторони в першу чергу сісти за стіл переговорів і разом шукати вихід з цієї дуже складної ситуації. Він — цей вихід — може бути різним, як може бути і різним ім'я наступного Президента, але тільки обраний закон¬ним шляхом Президент може бути легітимним, визнаним народом України і світовим співтовариством. На жаль, цього не відбувається.
Ще два дні тому я з повною щирістю гарантував усім харків'янам законне волевиявлення в формах, які дозволя¬ються і які не чинять перепон і не заважають тим, хто має іншу думку. І бачили з вами два дні на майдані Свободи два постійно діючих наметових містечка, два мітинги, і люди агітували, пере¬конували один одного, вірили в перемогу власного кандидата, а головне — не вчиняючи ніяких незаконних дій, сподівались і чекали законних рішень. На жаль, сьогодні з ранку ситуація почала розвиватися зовсім іншим шляхом.
До мене надійшов документ від людини, яку я знаю осо¬бисто і яка, до речі, дотримується інших поглядів і відверто підтримувала і підтримує Віктора Ющенка. Але це викликає у мене лише повагу. Адже це порядна, інтелігентна людина, яка розуміє, до якої межі ми підійшли. Ця людина надала мені документ, який розглядався сьогодні в штабі Ющенка і який був фактично реалізований на мітингу о 14-й годині на майдані Свободи.
В області створений так званий національний комітет поря¬тунку на чолі з народним депутатом Матвієнком, до речі, який ніколи не жив на Харківщині, ніякого відношення до нас не має. Такий собі експортований український Че Гевара. Не буду цитувати все, що тут є, хоча він заслуговує на те, щоб його надрукувати. Хочу наголосити на головному, на чому базу¬ються мої подальші висновки і пропозиції.
Основне завдання комітету: організація підтримки всеук¬раїнського страйку. Заходи — блокування всіх артерій жит¬тєдіяльності Харківського регіону. В кожному районі створю¬ються комітети порятунку. Утримувати загострену ситуацію до передачі влади Ющенку. Направляти надійних людей в Київ, організовувати їх зміну, при цьому приділити особливу увагу надійності, спортивній підготовці та бойовим якостям. І далі. Взяти в облогу будинок облдержадміністрації, змусити Кушнарьова піти у відставку. Решту пропускаю.
Не хвилювання щодо відставки покликало мене сьогодні на цю трибуну, шановні мої колеги і харків'яни, а почуття від¬повідальності за долю моєї рідної Харківщини, мого рідного Харкова. Один мільйон 260 тисяч жителів нашої області, що підтримали Януковича, а не підтримали Ющенка, сьогодні у великій тривозі за свою долю, за долю своїх дітей, тому що погрози, які лунають щодня, щогодини з екранів телебачення, заклики до повалення влади, які неминуче призведуть до тра¬гедії, не можуть не хвилювати людей. У мене немає сумнівів, що Харківщина не заслуговує на таку долю.
Ми були прикладом справжньої демократії у 90-ті роки. І я пишаюсь тим, що брав у цьому участь, і мені сьогодні не соромно дивитись у очі ані своїм прихильникам, ані тим, хто був тоді моїм супротивником. Ми здійснили широкомасштабні полі¬тичні, соціально-економічні перетворення, але жодної краплини крові не пролилося на Харківській землі, жодна людина не була ображена, жодна людина не хвилювалася за своє життя.
Сьогодні ситуація зовсім інша. В цей відповідальний час я готовий взяти на себе всю повноту влади і відповідальності за долю Харківщини. Виходячи з того, що народ і тільки народ, згідно з 5-ю статтею Конституції, є єдиним джерелом влади і цей народ, що проживає на Харківщині, а це 3 мільйони людей, і 2 мільйони 300 тисяч виборців, саме нас із вами обрали вищим народним органом влади на Харківщині.
Я пропоную зосередити всю повноту влади на Харківщині в обласній раді, створивши для забезпечення управлінських, виконавчих функцій виконавчий комітет обласної ради. В пов¬ному погодженні з усіма моїми однодумцями, в першу чергу з Олексієм Миколайовичем Колєсніком, який є сьогодні голо¬вою ради, який є моїм товаришем, і саме за його пропозицією я прошу вас обрати мене на цей складний час головою облас¬ної ради і головою виконавчого комітету, що ми утворюємо, надавши нам усю повноту влади і відповідальності за збере¬ження миру і спокою, повного життєзабезпечення в межах Харківської області. Ми це можемо зробити і дати таким чином політикам у Києві можливість знайти вихід, мирний вихід з цієї найскладнішої ситуації.
Кожний має право на свою думку, і я поважаю кожну думку. Ніколи не переслідував нікого за переконання і ніколи до цього не дійду. Але буду твердо стояти і протидіяти будь-яким спро¬бам вийти за межі закону, спробувати нав'язати свої політичні уподобання силою інших, ризикуючи при цьому спокоєм, життям і здоров'ям людей. Якщо цей підхід ті, хто сьогодні вважає себе прихильниками Віктора Ющенка, приймають, вони можуть продовжувати і переконувати інших, і прово¬дити мітинги, і все інше, що не заборонено нашими законами. Якщо ж будуть хоч якісь спроби зазіхнути на порядок, майно, життя, — такі дії будуть жорстко присікатися. У мене вистачить і досвіду, і впевненості, і відповідальності.
Шановні друзі, це іспит, це надзвичайний іспит, який випав на нашу долю, який випав і на мої плечі. Коли я виходив декілька хвилин тому зі свого кабінету, я попросив підтримки у матері Божої. Ми утримаємо ситуацію. Все буде гаразд, я в це вірю, і я це зроблю. Дякую.

М. М. ДОБКІН, народний депутат України: Я буквально сегодня приехал из Киева. И сейчас после эфира на 7-м канале, опять еду туда.
У нас завтра будет сессия Верховного Совета, которая ста¬нет, наверное, первым шагом, чтобы урегулировать ситуацию, которая сложилась в стране. Перед тем как уехать, я хочу ска¬зать, что побывав сегодня на Харьковщине, в своем родном доме, заручившись поддержкой 100 тысяч харьковчан, кото¬рые сегодня пришли на митинг поддержать законно избран¬ного Президента, я уезжаю с полной уверенностью в то, что у нас есть все силы для того, чтобы отстоять свою победу.
Я не хочу быть многословным, скажу вам только лишь одно. К сожалению, сегодня некоторые политические силы заменили понятие родина в этой стране понятием малая родина. Поэтому, приехав сюда к себе на малую родину, я еду в Киев со многими харьковчанами, которые сегодня остались на тех же позициях, на которых они стояли в начале избирательной кампании и не перебежали в другой лагерь, изменив своим убеждениям и изби¬рателям. Я буду отстаивать интересы своей малой родины.
Л. М. ДУЛУБ, депутат обласної ради, голова комітету Хар¬ківської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України: ...Я хочу внести предложение, чтобы с сегод¬няшнего дня, если это возможно, приостановить трансляцию 7-го канала, который навязывает нам мнение ТРК «Эра» и 5-го канала города Киева.
Я хочу внести свои предложения (хотя, я думаю, нам их роздали, я не успела прочесть), приостановить с завтрашнего дня перечисление в государственный бюджет, потому что у нас будут свои проблемы, и мы оттуда не сможем получить деньги.
Д. В. ШЕВЧУК, депутат обласної ради, директор дочірнього підприємства датської компанії «Gasco group»:
Вы знаете, честно говоря хотел промолчать, но...
Я два часа назад вернулся из Киева. Я был удивлен, знаете чем? Я был удивлен тем, какой порядок на улицах, какая тишина и общая эйфория. Я понимаю, что это улица, это не всегда конс¬труктивно. Улица не может диктовать власть и не может диктовать условия и навязывать их. Но я удивлен тому, что там порядок. Там нет пьяной молодежи, ее там нету. Люди отстаивают свою точку зрения, это неплохо. А что касаемо, я не могу понять, почему мы нагнетаем, о том, что у нас есть какая-то проблема? У нас проблема есть, страна действительно раскалывается на лагеря...
...Возвращаюсь к тому, что захватывают дома на Креща-тике, я лично это видел — никто не захватывает. Омельченко все банки открыл, потому что людям надо где-то греться. Нельзя сказать, что там все в белых рукавицах, но дело в том, куда мы идем? Точно так же пытаемся нарушить Конститу¬цию. Мы точно так же пытаемся нарушить законы. Тогда чем мы отличаемся от них?.. Мы нарушаем точно так же законы и совершенно не отличаемся. Я категорически против.
В. І. ЗОРЧЕНКО, заступник голови обласної ради: Денис Володимирович повернувся дві години, я повернувся п'ять хвилин тому з Києва. Ми провели там три доби, бачили все те, що відбувається на власні очі.
Я хочу сказати, що різні точки зору є на ті події, але те, як ведуть себе деякі радикально налаштовані представники блоку «Наша Україна», вони дійсно заслуговують всілякого осуду, і те, що робиться цими молодиками, не повинно бути в нашій державі.
Я впевнений, що події, які відбуваються цими днями, на багато років відсунуть процес формування громадянського суспільства, формування демократичної країни, формування єдиної політичної української нації.
Це не порядок, коли навколо центральних органів влади сотні тисяч людей бігають, улюлюкають, їздять машини з пра¬порами, стрічками і таке інше. Це не додає іміджу Україні. І я впевнений, що це той короткий проміжок часу, який ми безу¬мовно переживемо.
О. Г. РУСАНОВ, депутат обласної ради, начальник управ¬ління з питань діяльності правоохоронних органів, оборонної та мобілізаційної роботи облдержадміністрації: Я теж, чотири хви¬лини як прибув з Києва, у мене зараз і голосу вже нема. Але я можу вам сказати, що той народ України, який віддав свої голоси за Віктора Федоровича Януковича, народом не виз¬нається.
У нас є, вказується, тільки той народ, який причепив собі жовту стрічку, і це народ, і вони кажуть це від імені народу. Вони вважають, що це є істина в останній інстанції. Будь-яка спроба сказати, що ми голосували і вибори провели чесно, що ми люди, що ми українці, сприймається не так. Тільки образа, тільки недовіра, тільки одне — Ющенко — якась панацея. Сісти за переговори, сісти конструктивно про щось розмовляти — ні. тиск.
Значить, сьогодні я побачив і почув, що молоді роздаються наркотичні засоби, що молодь приїхала зі всієї Галичини, а що молодь і люди, які приїхали зі східної частини нашої держави, — це вороги.
Сьогодні там, де знаходяться наші люди, в поїзди кида¬ють шпали і рельси і не дають вийти і пройти. Що автобу¬сам з харківськими номерами проїхати по місту Києву немає можливості.
Сьогодні, якщо ти не причепив жовту стрічку, тебе вважа¬ють якимось бандюгою.
Тому, шановні, я вважаю, що час розмов підходить до завер¬шення, і ми повинні зробити діючі кроки по захисту нашої державності, нашої держави, наших конституційних свобод...
М. Д. ПИЛИПЧУК, депутат обласної ради, начальник Хар¬ківського метрополітену: Несколько дней назад я выступал с этой трибуны, и где-то в душе была надежда, что какие-то произойдут изменения и наши обращения возымеют силу и будут сделаны изменения в поведении штаба Ющенко и всех тех, кто организовал антиконституционный переворот. Однако ничего не изменилось, а наоборот.
Даже в самые тяжелые времена, переживаемые страной, никогда у людей разных взглядов не принимались меры, чтобы парализовать транспортные артерии. И вот сегодня звучат такие призывы.
На нашей Харьковщине создан «комiтет захисту» — непо¬нятно кем и от кого... На мир и нормальную работу на Харь¬ковщине подняты руки. Конечно, это требует самых экс¬тренных мер, которые и предложены в проекте сегодняшнего постановления.

Н. Б. ПРОЦЕНКО, депутат обласної ради, голова селян¬ського фермерського господарства «Золотий колос» Шевчен¬ківського району: Вы знаете, я всегда гордилась нашей страной, нашей Украиной. И когда на любом участке земного шара вспыхивали какие-то огнеопасные события, я с удовлетворе¬нием отмечала: а наш украинский народ так бы не поступил. Мы взвешенная и разумная нация. Поэтому то, что сегодня происходит после 21 числа, я считаю нонсенсом. Это — собы¬тия, выходящие за рамки понимания и за рамки разумного мышления...
Что же случилось после 21 числа? Если говорить о каких-то нарушениях, вот беру свой Шевченковский район. Единс¬твенной неприятной ситуацией, неприятной, но это даже не нарушение, было то, что рейсовый автобус остановился напротив одного из выборных участков, водители хотели по открепительным талонам проголосовать. Все знают этих води¬телей, часто передают ими запчасти, там, ну какие-то передачи делают, откуда не возьмись появился джип «Мерседес», бойцы какие-то не выпустили водителей. Поэтому какие были нару¬шения, чьи?
Я, может быть, скажу что-то лишнее, я не такой великий политик, я прошу прощения тогда, но, по-моему, сегодня идет просто борьба сверхдержав за передел или за нашу Украину.
А мы в конце концов не разменная монета, и мы не должны этого допустить.
О. Ю. АБРОСІМОВ, депутат обласної ради, заступник директора ТОВ «Укрпромагросервіс»: Уважаемые коллеги! Я представляю здесь Водолагу... Ну а теперь, просто я приехал позавчера из Киева, я позавчера был в Киеве и видел, что там творится. То, что говорится, что там есть порядок, порядка там нет, проехать невозможно...
Какие призывы звучат с площади? Я хотел бы посмотреть на нашего коллегу, депутата, который бы приехал в Канаду и говорил, действительны выборы или нет. Тот ли тот Президент или нет. Кто бы ему дал визу и кто бы его пустил выступить на трибуну и подсказывать, какой Президент сегодня выиграл выборы?
Ну, много вопросов. Самый главный вопрос: здесь в зале присутствуют все взрослые люди, у которых есть дети. Я хотел бы задать вопрос: вы видели вот там вот на этих «наметах» детей Ющенко, детей Тимошенко? А дети, которым по 15 лет, когда я ехал по Киеву, я видел, как им повязки одевали и вели строем, как сегодня ходят солдаты...
Да, мы можем промолчать день-два, и у нас точно так же будет блокирована областная администрация, все повторится. Кругом идет один и тот же наплыв, и один и тот же инструмент работает. Одни и те же учителя и наставления.
І.Я. ДЕМ'ЯНЕНКО, депутат обласної ради, начальник газопромислового управління «Харківгазвидобування»: Хочу ответить тем, кто немножко сомневается.
Скажите, уважаемые, кто сомневается? Сегодня хоть одно действие так называемой оппозиции есть законным? Нет. Для них существуют законы в тех регионах, где они уже демон¬тировали органы власти? Они приняли решение распустить управление внутренних дел, службу безопасности, таможен¬ные органы... И в этом ничего не видят плохого! Поэтому я хочу внести предложение в этот проект решения, Евгений Петрович, и хотел бы, чтобы его даже, может быть, поставили на голосование как мнение. Я предлагаю подчинить исполни¬тельному комитету, областному совету и его исполнительному комитету управление внутренних дел, прокуратуру области, СБУ, которые будут подчиняться, безусловно, всем законам, но они должны быть подчинены в своих действиях и отвечать перед сессией областного совета.
Я не призываю к попыткам дестабилизировать ситуацию. Но, люди добрые, какжетакможно наглеть, когда Черновицкая область не отчисляет ничего в бюджет, Ивано-Франковская ничего не отчисляет в бюджет (мало того, что она, естественно, дотируется), Львовская три миллиона только отчисляет... Так в конце концов, зачем же из нас делать, действительно, то быдло, которое должно работать, а мы помитингуем, а мы кого-то выберем? Суть сегодня не в Ющенко. Мы с вами знаем — он приезжал к нам, милый человек... Дело в другом — в том окру¬жении, которое сегодня с зашоренными глазами стремится к власти.
Я думаю, что многие из вас слышали диалог, когда Луган¬ский депутат (я прошу прощения, забыл его фамилию) ска¬зал: «А кто сегодня рвется к власти? Среди вас два спикера, несколько вице-премьеров, вице-спикер, более двух десятков министров, два премьера...»
Поэтому, когда мы слышим, что создается комитет спасе¬ния, — невольно думаешь: от кого нас хотят спасти? От кого? Зачем?
Л. І. ДАВИДОВА, народний депутат України: Я разбирала почту, которая у меня накопилась в то время, когда я ездила по своему округу и агитировала за Виктора Федоровича Януко-вича как его доверенное лицо. Я вам хочу зачитать это письмо, уважаемый Денис Владимирович, из нашого с вами родного Коломака.
«Допоможіть! (Я покажу це всім, щоб не подумали, що це я тут написала сама для себе. — Л. І. Давидова.) На вас вся надія! Ви жінка, ви мати. Ви бачите, що твориться у Верховній Раді. Владу захопили Ющенко, Тимошенко, Жванія, Мартиненко, Порошенко і їх однодумці — червонії, пінзеники, кінахи, їх прихильник Мороз і тому подібні, які моляться на дия¬вола і діють по його вказівці. Ви їх бачите у Верховній Раді. Подивіться їм в очі і спитайте, що вони творять? У них немає батьківщини, їх місце не в парламенті! Навіщо вони руй¬нують цукрові заводи? Щоб купувати тростниковий цукор (читаю так, як написано. — Л. І. Давидова.) із-за бугра? Кому це вигідно? Вони зруйнували заводи в Тернополі, Дніпро¬петровську, які випускали вітчизняні РКС-6, що працювали на збиранні цукрових буряків в любу погоду. По їх вказівці закупили примусово із-за бугра «Кляйне» б/у, зламані, які в наших умовах не працюють, а наші РКС-6, які остались, працюють відмінно. Вони, депутати-нашоукраїнці і їх при¬хильники, руйнують нашу промисловість, їх мрія — зруйну¬вати в нашому регіоні ХТЗ, «Серп і молот», завод Малишева, «Турбоатом»... Ющенко — це проект Америки, якій не пот¬рібна сильна і незалежна Україна. Скільки «нашоукраїнці» принесли біди в Україні! У Велику Вітчизняну війну фашисти менше зруйнували цукрових заводів, ніж один Порошенко в мирний час.
Так, вся команда «нашоукраїнців» створила в Україні без¬робіття, зруйнувала в селі колгоспи. Це та команда, яка руйнує в КСП свинарники, майстерні, дитячі садки... Приклад — село Жовтневе, КСП «Обрій». Це команда від диявола веде Україну в прірву. Це — лазаренки, тимошенки і їх спільники розікрали Україну. (Ну, і до мене вже звернення.— Л. І. Давидова.) Ви пот¬рібні людям! Люди Вам вірять!»
Я не можу сказати, що в окрузі моєму що там, була фаль¬сифікація. Люди йшли і голосували за кого вони хотіли. Вони голосували не примусово, і 63% по моєму округу говорить за це. Я не хочу, щоб мої два онуки були рабами у нашої помаран¬чевої колонії у Америки. Я хочу, щоб ці діти жили і працювали у вільній незалежній державі.
Я б хотіла звернутись до вас, депутатів обласної ради, і ска¬зати, що ситуація в Києві дуже складна, вона непроста. Якщо дивитися з автомобіля із свого з затемненими вікнами, то так, дійсно, все спокійно. Ви подивіться 5-й канал — тільки зло, тільки яд і більше нічого. І заклики до штурму, заклики до революції, а за цим — кров....
С. В. ЛОБАС, депутат обласної ради, голова Первомай-ської районної державної адміністрації: Я народився, виріс і більшу свою частину життя, практично безвиїзно, провів на Харківщині. Я не хочу, щоб мої діти, щоб мої родичі були другорядними людьми. Ми з Денисом Володимировичем з одного округу. Але те, що він говорив, я скажу вам відверто — це неправда. Неправда тому, що, включаючи кожного дня 5-й канал, я відчуваю, що країна стоїть на межі прірви.
Так, ми не можемо зараз впливати на той стан справ, який склався в Києві. Але ми розуміємо, що влада вже в Києві не діє.
І зараз головне для нас — захистити область, захистити наших виборців, захистити себе...
І останнє, про що я не можу не сказати: у нас області пота¬ланило, що на чолі області стоїть Євген Петрович Кушнарьов. Я вам скажу відверто: чотири роки тому Євген Петрович запро¬сив мене на роботу начальником Головного управління сіль¬ського господарства і продовольства і ми, хто працював разом з ним, стали зовсім іншими людьми. Ми по-іншому ставимося до справи, по-іншому ставимося до того, що треба зробити. І я впевнений, що саме ця людина, саме в такий момент необ¬хідна Харківській області, необхідна і повинна стати на чолі виконавчого комітету.
О. І. СЕРДЮК, депутат обласної ради, перший заступник начальника управління охорони здоров'я облдержадміністрації:
Я прошу вибачення. Я розумію, що вже й час пізній. Але я не міг стриматися, не стільки навіть через депутатство, скільки тому, що, мені здається, це питання не було висвітлено.
Я лікар, який 30 років присвятив медицині, і так склалося, що я за фахом своїм основним — лікар-психіатр, психоте¬рапевт, доктор наук, професор. У мене понад 200 наукових праць з цих питань. Я хочу відповісти шановному моєму колезі Шевчуку Денису Володимировичу. Ви дуже помиляєтеся. Ви ніколи не бачили, мабуть, що таке є наслідки отакого пси¬хологічного впливу на масову аудиторію.
Колись професор Буль, відомий психотерапевт, задовго до Кашпіровського, у Ленінграді по телебаченню провів декілька сеансів гіпнозу. І він, як порядна, чесна людина, від цього відмовився після трьох сеансів. Тому що, якщо допо¬магало ста, то одному обов'язково шкодило. Ця людина, фактично зомбована, ця людина стає абсолютно керованою. І якщо ви подивитеся на цю площу (я не кажу за Київ, я кажу за наш майдан Свободи) — це діти, які піддані дійсно оцьому впливу, який в будь-якій цивілізованій державі заборонений, бо це зброя...
Що буде тут, коли оця, чітко дійсно організована армія (там порядок, там десятники, сотники, там чітко все відпрацьо¬вано), але цей порядок дуже нагадує бойові дружини. I якщо історію ми пам'ятаємо, коли ці дружини організовувалися? І яку вони роль відіграли, коли кричали «хайль Гітлер!»?
О. І. ТАРАСЕНКО, депутат обласної ради, заступник началь¬ника управління МВС України в Харківській області: Я просто не міг не виступити, так як розумієте, яка ситуація, і ми, депутати від правоохоронних органів, не маємо права просто сьогодні промовчати.
Дійсно, деструктивні сили розділяють нашу державу на два табори.
Найбільш небезпечно те, що сюди втягують підлітків і дітей. Ми вже про це говорили. Що за цим криється? У нас на Хар¬ківщині теж це проходить зараз, щоб ви знали. Ми володіємо цією інформацією. Ви що думаєте, що ці діти, вони такі вже політизовані і вони йдуть за ідею сюди на площу чи ночують? Безумовно ні! Просто вони хочуть десь трошки підзаробити, треба про це сказати. Ну їх же організовують, їх же підштов¬хують! І деякі, треба сказати, і викладачі, наші харківські, теж цьому сприяють. Ми не повинні про це мовчати!
Якщо шановний мій колега говорить, що треба почекати ще трішки, подивитися, яка складеться ситуація, — то ні! Я вам хочу сказати — ми вже запізнюємося.
Це треба робити було у вівторок, коли ми подивилися, що твориться в Києві. Уже запізнюємося.
Я — депутат від Балаклійщини. Балаклійщина проголосу¬вала — 52 тисячі за Януковича Віктора Федоровича. 85 відсо¬тків! Так як ми можемо дивитися в очі цим людям і мовчати?
О.М. КОЛЄСНІК: Теперь давайте, у кого какие будут поправки. Сразу скажу, у Ивана Яковлевича была поправка такая: переподчинить управление министерства внутренних дел, чрезвычайных ситуаций, прокуратуру... Поправка учтена, исключая прокуратуру — прокуратуру мы по закону не можем переподчинять.....
Иван Яковлевич, прошу вас, что у вас там есть по 15-му пункту, что вы уже зачитывали?
І.Я. ДЕМ'ЯНЕНКО: Там перечислены все регионы... Я имел в виду, чтобы поручить председателю исполнительного комитета областного совета координацию совместных дейст¬вий по стабилизации.
Примерно так: в случае непринятия действий, которые дестабилизируют морально-психологическую обстановку в Украине, могут вызвать экономический кризис, привести к физическим столкновениям людей, провести консультации с руководителями исполнительной власти указанных регионов касательно обсуждения вопроса о создании Восточно-Южной Автономной Республики.

ГОЛОС ВІД МІКРОФОНУ: Министр образования Кремень недавно в своем выступлений по телевизору разрешил студентам — детям пятнадцатилетним-семнадцатилетним — принимать участие в митингах, принимать участие в этой поли¬тической борьбе. Давайте мы своим решением запретим нашему управленню образования пускать туда детей.
Є. П. КУШНАРЬОВ: Шановні друзі, я вибачаюся, але давайте все ж таки витримувати певну межу заборон. У нас не введений надзвичайний стан на території області. У нас вжиті додаткові заходи. Кожна людина, яка має паспорт і статус гро¬мадянина України, вільна в своїх діях у межах законів — я це підкреслюю — законів.
РІШЕННЯ
надзвичайної XIX сесії Харківської обласної ради IV скликання
від 26 листопада 2004 року
Про заходи щодо стабілізації суспільно-політичної ситуації в області
Враховуючи, що відповідно до статті 5 Конституції України єдиним джерелом влади в Україні є народ, який здійснює цю владу через органи місцевого самоврядування, та з огляду на надзвичайну ситуацію, яка склалася в Україні, обласна рада
ВИРІШИЛА:
1. Визнати недійсними всі рішення обласної ради, прийняті до цього часу, щодо делегування повноважень обласної ради обласній державній адміністрації.
2. Утворити виконавчі комітети обласної і районних рад.
3. Наділити їх повноваженнями органів державної вико¬навчої влади та місцевого самоврядування.
4. Обрати голову обласної ради Кушнарьова Є.П. головою виконавчого комітету обласної ради.
5. Доручити виконавчому комітету обласної ради затвер¬дити структуру, чисельність виконавчого комітету, управлінь і відділів та апарату ради.
6. Рекомендувати районним радам негайно провести над¬ звичайні сесії та затвердити за погодженням з виконав¬ чим комітетом обласної ради персональний склад вико¬навчих комітетів районних рад.
6. Зобов'язати управління Державного казначейства України в Харківській області (Єремейчук Р. А.) та управ¬ління Національного банку України в Харківській області (Качук В. В.) припинити з 27 листопада 2004 року відра¬хування коштів до державного бюджету.
7. З метою забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів та безпеки жителів Харківської області підпорядкувати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, Управління Міністерства внутрішніх справ України на Південній залізниці та Головне управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Харківській області з їх підрозділами виконавчому комітету обласної ради.
8. Зобов'язати управління виконавчого комітету обласної ради, зазначені у пункті 11, взяти під охорону всі об'єкти, які забезпечують життєдіяльність територіальних гро¬мад області.
9. Доручити заступнику голови виконавчого комітету облас¬ної ради Дулубу В. Г. розробити та затвердити пропозиції щодо правової основи діяльності народних добровільних дружин та приступити до їх формування.
10. Перевести в управління виконавчого комітету облас¬ної ради Харківську телерадіокомпанію та Харківський обласний радіотелевізійний передавальний центр.
11. За багаторазові трансляції закликів до повалення конс¬титуційного ладу в Україні тимчасово припинити транс¬ляцію на території Харківської області передач телекомпаній «Ера», «5-й канал», «7-й канал».
12. Доручити голові обласної ради, голові виконавчого комі¬тету обласної ради Кушнарьову Є. П. координацію спіль¬них дій по стабілізації суспільно-політичної ситуації в Україні з Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Донецькою, Дніпропетровською, Запорізькою, Лугансь¬кою, Одеською, Херсонською, Миколаївською обласними радами, Севастопольською міською радою та термінове обговорення з керівництвом зазначених рад питання щодо створення на базі цих регіонів Східно-Пiвденної Автономної Республіки.
14. Звернутись до Президента України Л. Д. Кучми з вимо¬гою негайно вжити всю повноту влади для припинення руйнівних процесів у державі та протидії порушенням Конституції України.
15. Контроль за виконанням цього рішення покласти на голову обласної ради та виконавчого комітету Кушнарьова Є.П.
Голова обласної ради Є. Кушнарьов
РІШЕННЯ
надзвичайної XIX сесії Харківської обласної ради IV скликання
від 26 листопада 2004 року
Про затвердження персонального складу виконавчого комітету обласної ради
Враховуючи, що відповідно до статті 5 Конституції України єдиним джерелом влади в Україні є народ, який здійснює цю владу через органи місцевого самоврядування, та з огляду на надзвичайну ситуацію, яка склалася в Україні, відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеве само¬врядування в Україні» обласна рада
ВИРІШИЛА:
Затвердити персональний склад виконавчого комітету обласної ради:
Кушнарьов Є. П. - голова обласної ради та виконавчого комітету
Колєснік О. М. - перший заступник голови з питань діяль¬ності ради
Колесніков О. О. - перший заступник голови з питань діяльності виконавчого комітету ради
Зорченко В. І. - заступник голови обласної ради, член виконавчого комітету
Ріяка І. Г. - заступник голови, керуюча справами виконав¬чого комітету
Дулуб В. Г. - заступник голови виконавчого комітету Кравчук А. Л. - заступник голови виконавчого комітету Кривцов О. С. - заступник голови виконавчого комітету Масельський С. І. - заступник голови виконавчого комітету Сидоренко О. Л. - заступник голови виконавчого комітету Титаренко О. М. - заступник голови виконавчого комітету Бандурка О. О. - голова Державної податкової адміністра¬ції у Харківській області, член виконавчого комітету Денисюк С. Ф. - начальник УМВС України у Харківській області, член виконавчого комітету
Єгупенко В. В. - начальник УМВС України на Південній залізниці, член виконавчого комітету
Одарюк П. В. - начальник Головного управління Міністерс¬тва надзвичайних ситуацій України в Харківській області, член виконавчого комітету
Ситнік С. С. - начальник управління Служби безпеки України в Харківській області, член виконавчого комітету
Голова обласної ради Є. Кушнарьов
Бесiда у прямому ефірi голови обласної ради
Є. П. Кушнарьова у програмі «Відверта розмова»
на Харкiвському обласному телебаченнi
Харків 26 листопада 2004 року
Ведуча: Шановні друзі, ми нагадуємо вам, що тільки-но закін¬чилась позачергова сесія обласної ради, і до нас нарешті прийшов наш гість, голова обласної державної адміністрації Євген Пет¬рович Кушнарьов.
Є. Кушнарьов: Добрий вечір.
Ведуча: Пане Євгене, я гадаю, що питанняу всіх на вустах, тому що ми вас довго чекали. Що ж такого було на сесії? Які рішення були прийняті, і що примусило вас так довго затриматися ?
Є. Кушнарьов: Дякую. Справи примусили, за що вибача¬юся. Шановні мої земляки, щойно відбулася надзвичайна сесія обласної ради, на якiй ми розглянули ситуацію, що складається в країні і в нашій рідній Харківській області. Ми визнали її такою, що наближається до можливих страшних наслідків. Ще вчора я був переконаний, і говорив про це абсо¬лютно щиро з журналістами, що ми утримаємо абсолютний спокій в нашій області і надамо змогу всім прихильникам — і одного кандидата в Президенти, і другого — вільно висловлю¬вати свої думки.
На жаль, сьогодні відбулись нові і вкрай небезпечні події. На мітингу прихильників Віктора Ющенка створено облас¬ний комітет національного порятунку. На це можна було б не звертати уваги — у нас багато різноманітних громадських організацій, тим більше, що така взагалі ніде не зареєстро¬вана. Але один з представників того табору, мій особистий знайомий, передав мені документ, який там сьогодні розгля¬дався, визнавши його вкрай небезпечним. Фактично, це план дестабілізації ситуації в Харківській області, яка буде продов¬жуватися до тих пір, як там записано, доки Президентом не буде оголошено Ющенка. Якщо буде оголошено законним шляхом, то, я думаю, ніхто проти цього заперечувати не буде, але для цієї мети там заплановано блокувати роботу систем життєзабезпечення області. Я думаю, всім зрозуміло, про що йдеться. Там записано, наприклад, взяти в облогу будинок облдержадміністрації та інші будинки державної влади. Там ще багато чого записано, але я вважаю, що і цього досить, щоб зрозуміти, що на нашу квітучу, спокійну харківську землю намагаються експортувати той жах, який ми спостерігаємо сьогодні в Києві.
Саме тому сесія, розглянувши цю ситуацію та спираючись на ст. 5 Конституції України, яка визначає народ єдиним дже¬релом влади в Україні, прийняла рішення утворити виконав¬чий комітет обласної ради, зупинити дію всіх рішень, якими раніше надавалися повноваження від обласної ради обл¬держадміністрації, і всі ці повноваження передати новоствореному виконавчому комітету обласної ради. Сесія фактично одностайно обрала мене головою обласної ради і головою виконавчого комітету ради, висловила доручення, головним із яких є зберегти мир та спокій на харківській землі. Я прий¬няв цей нелегкий, скажу відверто, обов'язок, і я зроблю все, щоб було саме так.
Ведуча: Пане Євгене, ми дійсно вчора говорили про те, що чинна Конституція повинна і надалі діяти, як розуміти цей хід? Це тимчасово, поки Верховний Суд розв'яже дуже важливу про¬блему в державі, яку, до речі, багато хто вважає революцією, і потім ми дійсно будемо працювати та жити спокійно ? Чи, мож¬ливо, це викликано тим, що на тривалий час передбачаються ось такі дії, як ви вважаєте?
Є. Кушнарьов: Мені хотілося б, щоб це було на обмеже¬ний термін до тих пір, поки в країні не буде встановлено спокій, доки законні наші органи — Верховна рада, Кабінет Міністрів — не приймуть відповідні рішення. Якщо відбу¬деться політична реформа, то цілком можливо, що устрій влади в країні, в тому числі регіональної влади, буде змі¬нено і конституційно, і ми будемо виконувати абсолютно всі рішення Верховної Ради та інших органів вищої державної влади. Але поки в країні хаос, на території Харківської області буде діяти така система влади.
Ведуча: Отже, така система влади бере на себе відповідаль¬ність за те, щоб у нас дійсно працювали всі структури, щоб люди жили і якось одержували блага?
Є. Кушнарьов: Саме про блага, головним із яких є спокій та життя людей, йшлося на сесії. А для того, щоб ці блага забезпечити, сесія прийняла рішення підпорядкувати облас¬ній раді правоохоронні структури на території Харківської області. Сесія також прийняла рішення припинити сплату податків в держаний бюджет, тому що ми більше не будемо перераховувати дотації тим, хто сьогодні не хоче працювати. Ми будемо витрачати ці гроші на потребу харків'ян, жителів Харківській області. Ми будемо продовжувати будувати мет¬рополітен, ми будемо будувати школи, лікарні, а також заку¬повувати обладнання. Будемо робити все, щоб наші люди нормально жили.
Ведуча: Пане Євгене, ось сьогодні відбулися два мітинги, на одному з них ви були присутні. Справа в тому, що зміни відбу¬лися саме після мітингу, оскільки я знаю, що ви підтримали все ж таки позицію одного з кандидатів.
Є. Кушнарьов: Моя власна позиція відносно того чи іншого кандидата сьогодні не має абсолютно ніякого значення, тому що я вважаю, що час агітувати за когось вже давно закінчився. До речі, прихильники Віктора Януковича прийняли рішення накласти певний мораторій на мітинги до прийняття рішення Верховним Судом України. І що сьогодні мітингувати? Вищий Суд повинен у понеділок розглянути ситуацію й прийняти рішення. Якщо це рішення буде на користь Януковича, я вважаю, що його треба приймати всім і виконувати. Якщо це рішення буде змінювати ситуацію по-іншому, то будемо керу¬ватись цим рішенням. Тому я закликаю сьогодні представників і іншої позиції, іншої точки зору, якщо не зупиняти мітинги — сам по собі мітинг не має нічого надзвичайного і, по великому рахунку, нікому не заважає, — але призупинитись і дочекатись рішення Верховного Суду і не завдавати клопоту людям, які дотримуються іншої думки, тим більше, що, за даними голо¬сування, прихильників Януковича в Харківськiй області — 1 мільйон 260 тисяч, а прихильників Віктора Ющенка — 430 тисяч. Різниця майже в три рази.
Ведуча: Як ви вважаєте, чи не буде зараз якогось протисто¬яння тому рішенню, яке було прийнято позачерговою сесією?
Є. Кушнарьов: Незадоволення може бути, але будь-який супротив діяльності вищих органів влади, обраних народом на території Харківської області, є грубим порушенням закону, і органи, які відповідають за дотримання закону і порядку, будуть відповідно на це реагувати.
Ведуча: Добре, дякую. Справа в тому, що сьогодні на вулицях було дуже багато людей і вчора ми говориш про те, що наш май¬дан Свободи дійсно відповідає своїй назві, тому що там зібралися і ті, і інші для висловлювання своєї точки зору. Майдан поділився на дві частини, чи не буде такого поділу і в суспільстві, як ви гадаєте? Чи зможе, дійсно, новоутворена структура утримати суспільство, повернути його та зробити знову єдиним цілим? Я маю на увазі нас, харків 'ян.
Є. Кушнарьов: На превеликий жаль, за підсумками голо¬сування, ми — жителі України, громадяни України, а відтак і виборці — поділились навпіл: практично навпіл з невеликою різницею. Це вкрай небезпечно. І при будь-якому випадку новообраному Президенту, хто б їм не був, при такому голо¬суванні буде дуже складно і важко об'єднати знову державу і людей, а тим більше після того, що зараз відбувається.
На щастя, у нас, у Харківськiй області, ситуація інша, я вже цифри наводив. У нас ніякого поділу навпіл абсолютно немає, і те, що хтось радіє, що на майдані якогось кольору більше, а якогось менше, то я на це абсолютно спокійно дивлюсь. Багато помаранчевого кольору, але я розумію, що там переважно сту¬дентська молодь, яка після закінчення занять має вільний час. Меншість синьо-білого абсолютно не означає, що ці люди бай¬дужі: ці люди працюють, створюють блага, в тому числі для тих студентів, які мітингують. І якщо все відбуватиметься спокійно і в межах закону, не бачу і далі нічого в цьому поганого.
Але хотів би все ж таки, щоб на певний час, принаймні, до прийняття рішення Верховного Суду, прихильники Ющенка в Харківській області призупинили свої великі публічні акції. Звертаюсь, користуючись нагодою, хоча таке запрошення офіційно надіслано, до керівників виборчого штабу Ющенка в Харківській області, чекаю вас завтра, якщо ви не проти — трьох осіб, тому що це нормально для бесіди, в обласній раді о 10.30, де ми обговоримо ситуацію та краще зрозуміємо один одного. Може, я щось не так розумію в вашій поведінці та в ваших намірах, може, у вас є до мене якісь питання, тому сядемо за стіл і будемо з'ясовувати.
Ведуча: Євгене Петровичу, ось важливе таке питання. Справа в тому, що Харків — це потужне промислове місто і для нас є дуже важливим зв 'язок з закордоном, як зі Сходом, так із Заходом. Як ви вважаєте, оскільки були прийняті певні рішення, чи можлива політична блокада? Чи не переросте вона в економічну? І ось те, що у нас зараз дестабілізація між харків 'янами, які були завжди єдиним цілим, були стабільними і, до речі, ви були гарантом цієї стабільності. Чи не вплине це на економіку регіону ?
Є. Кушнарьов: Безумовно, якщо уявити собі, що ті заходи, про які я казав, а також наміри так званого комітету почали б здійснюватись, тобто почали перекриватися шляхи сполу¬чення, залізниця, блокуватись робота органів державної влади, органів, які забезпечують життєдіяльність великої області й великого міста, то почалося б руйнування нашого життя, а від¬так — величезна небезпека.
Для чого? Для того щоб сказати, що ця влада неспроможна працювати і треба її негайно міняти. А ще, можливо, краще, як закликала Юлія Тимошенко, «винести з кабінетів». Все буде гаразд. Я вважаю, що на цьому напругу треба, скажімо, вже трошки зняти, тому що я все ж таки переконаний, що навіть ті люди, які є найгарячішими прихильниками Віктора Ющенка, розуміють, що за будь-яких обставин, хто б не був у нас Президентом, нам разом жити в цьому місті, моєму рідному місті, як і для всіх інших, до речі, у місті, в якому ми нещодавно всі разом так чудово відсвяткували 350-річчя. Чи міг я собі уявити, що через такий короткий термін ця запекла боротьба за президентську булаву доведе нас до такого протистояння? Треба було зламати цю булаву на три частини давним-давно та поділити її між Президентом, Верховною Радою та Кабінетом Міністрів. Якби це відбулося до виборів, сьогодні ми б абсо¬лютно спокійно святкували вибори Президента, хто б їм не був обраний, раділи б з цього і рухались би далі. Скільки ми вже втратили?! Тут справа тих регіонів, які вже тиждень не працю¬ють, але ж це може мати і буде мати досить серйозні наслідки для народногосподарського комплексу, для економіки, для фінансової, бюджетної системи нашої країни. Це, на жаль, тепер вже неминуче.
Ведуча: Дякую. Скажіть, будь ласка, ми дуже багато гово¬римо про закон і Конституцію, чи не йде таке новоутворення в нашому регіоні всупереч чинній Конституції?
Є. Кушнарьов: Сьогодні на половині нашої держави, в тому числі в місті Києві, Конституція України не діє, і прихильни¬ками Віктора Ющенка це вважається як благо, як велика пере¬мога.
В цьому немає нічого такого, що якось порушувало б права наших громадян. До речі, ми сьогодні прийняли таку модель влади, яка існувала в кожній області, в тому числі і у нас, у Хар¬ківській області, за часів Олександра Степановича Марсельського з початку 90-х і навіть до прийняття нової Конституції. І вона чудово працювала, і я в цьому бачу великий сенс, щоб люди самі обирали в області всю свою владу, щоб ніякий Президент вже не призначав сюди більше главу якоїсь адміністрації. Найкраще, щоб ми всі разом обирали цього голову обласної ради, чи як ми звикли вже говорити попросту — губернатора— всім загалом. І я зразу скажу, якщо ми дійдемо до такої системи влади, то я буду виборювати це місце, тому що працював чесно, порядно по від¬ношенню до своєї області. Я не заслуговую на ті прізвиська, які дав мені особисто, а також людям, з якими я працював, Віктор Ющенко, коли приїхав сюди і двічі сказав: «Кушнарьов і його банда, Кушнарьов і його лохи», вибачте мені на такому слові.
Ведуча: Таким чином, новоутворений виконком, якщо я пра¬вильно зрозуміла, перебуватиме поза межами симпатій або тому, або іншому кандидату?
Є. Кушнарьов: Абсолютно. Ми взагалі більше не будемо перейматись цим питанням. Я хочу чітко і ясно сказати, на чому базується наша позиція, як вищого органу, і моя особиста, як керівника та політика. У Харкові ми не вирішимо питання, скільки б ми там не стояли і не гомоніли, хто буде Президен¬том, — ні на якому мітингу, в тому числі і в Києві, Президента не обирають. Тільки в межах Конституції, тільки за «круглим столом», шляхом переговорів та пошуку відповідей на усі ці важкі питання там у Києві, у Верховній Раді, можна знайти вихід з цієї ситуації.
До речі, люди, яких я вважаю досвідченими та помірко¬ваними політиками, вже висловили, принаймні, 5—6 мож¬ливих варіантів, які цілком можна сьогодні обговорювати. Розумієте, небезпечність і глухий кут сьогоднішньої ситуа¬ції в тому, що ми чуємо тільки радикалів — Ющенка, якого, як мені здається, вже сама влада сп'яніла вже до такої межі, що він перестає себе контролювати, Юлію Тимошенко, яка, захищаючи себе, готова кинути в полум'я всіх, Порошенка і ще декількох яструбів. До речі, таких радикалів вистачає і з іншого боку. Сьогодні їх треба відокремити від переговорного процесу та посадити з обох боків людей, які спокійні та помір¬ковані. Я ж знаю таких людей у таборі Ющенка, наприклад, Микола Жулинський, якого я дуже добре та довго знаю, і можна перелічувати ще далі й далі. Я вважаю, що Олександр Мороз зрозумів, біля кого він стояв, жахнувся цього, і сьо¬годні він вже закликав нормальних людей і робить усе — я йому дякую від щирого серця, щоб розпочати цей діалог. І таких нормальних, поміркованих людей у нас в країні багато. До речі, у нас є діючий Президент України, який, я думаю, що вже всі розуміють, виконав своє чесне слово стосовно того, що він, по-перше, не піде на третій термін, а по-друге, буде залишатись Президентом до останнього — до інавгурації нового Президента.
Погодьтесь, небезпека такого розвитку подій, вона, так би мовити, не була таємницею. Такий варіант прораховувався і раніше, тим більше, що його, наприклад, Юлія Тимошенко ніколи і не приховувала: якщо ми не виграємо, ми заберемо владу. Президент якщо не був би мужньою людиною, міг би повторити крок Бориса Єльцина — піти собі у відставку і від¬дати Прем'єр-міністру тимчасове виконання обов'язків: і зма¬гайся там, а потім відповідай, якщо щось не так.
Леонід Данилович залишився і зараз докладає всіх зусиль для того, щоб організувати переговорний процес разом з Хав'єром Соланою — представником Євросоюзу, разом з Квасьнєвським та разом з іншими, а я думаю, що до нас приїдуть і інші пред¬ставники світової спільноти. Я вірю, що світ ніколи не доз¬волить радикалам штовхнути Україну в громадянську війну. Я звертаюсь до харківських радикалів: зупиніться, дайте Києву почати діалог! А я готовий його вести з вами завтра.
Ведуча: Скажіть, будь ласка, а створений виконком, він не йде всупереч? Скажімо, у нас завжди була в Харкові підтримка Президента, ми знаємо, як ми його зустрічали на наші святку¬вання. Ми дійсно раділи, ми дійсно чогось досягали. Так ось, не йде це всупереч саме з тим, що чинний Президент існує ще?
Є. Кушнарьов: Абсолютно. Обласна рада і виконавчий комі¬тет обласної ради будуть здійснювати всю повноту державної виконавчої влади і повністю відповідати за здійснення цих повноважень перед Президентом і Кабінетом Міністрів і всю компетенцію місцевого самоврядування, яка раніше була передана обласною радою обласній державній адміністрації, а тепер передана цьому виконавчому комітету. І він не є якимось надзвичайним органом чи органом, який взагалі нікого не визнає — ми ні в якому разі не творили Харківську республіку. Ми були і є складовою частиною, конституційною частиною нашої рідної, єдиної, сподіваюсь, неподільної, мирної, квітучої та демократичної України.
Ми — Харківська область, в якій сьогодні вищими орга¬нами, які наділені всіма повноваженнями харків'янами, є обласна рада і обласний виконавчий комітет, як, до речі, в місті Харкові — Харківська міська рада, виконавчий комітет і Хар¬ківський міський голова.
Ведуча: Таким чином, те, що відбулося в Донецьку, Луганську, той громадянський форум, який закликав, власне, відділитися від України — і дійсно в суспільстві відбувається розподіл — в Харкові нічого такого ви не бачите, у нас все буде стабільно, і ви прагнете зробити все, щоб стабільність знову з 'явилася у нас ?
Є. Кушнарьов: Моя позиція — ми повинні працювати на збереження єдиної неподільної України, але сьогодні багато з депутатів висловлювали велику тревогу з приводу того, що відбувається в Західній Україні, і, як форму захисту, запро¬понували мені негайно провести переговори з моїми коле¬гами, які очолюють Донецьку, Луганську, Дніпропетровську, Запорізьку, Херсонську, Миколаївську, Одеську області, Республіку Крим і місто Севастополь, з точки зору можливих варіантів розвитку подій, у тому числі і створення відповідної автономії, в разі якщо нас до цього змусять.
Але, ще раз хочу сказати, мова поки що йде лише про пере¬говори. Ніяких конкретних дій у цьому напрямку ми здійсню¬вати поки що не будемо, але ми повинні передбачити все і бути готовими себе захищати. Добре, що поруч з нами наш надій¬ний і добрий сусід.
Ведуча: Дякую. Скажіть, будь ласка, чи буде щось чинитися проти людей, які досі мітингують?
Є. Кушнарьов: Ні в якому разі, якщо ці люди обмежаться законними формами волевиявлення. Якщо ж те, що сьогодні лунало на мітингу, такі наміри — «іти та брати в облогу», тоді ще обласну державну адміністрацію, а зараз обласну раду і виконавчий комітет — будуть здійснюватись, то реагування буде відповідним.
А все інше, що сьогодні не заборонено законом, а мітинги не заборонені, інші заходи публічного висловлювання своєї думки не заборонені, я думаю, що все це буде, в тому числі, сподіваюсь, і з вашою допомогою — диспути, діалоги, дискусії навколо розв'язання цих болючих проблем, пошуку шляхів виходу з цієї ситуації на телебаченні.
Ведуча: Вчора на прес-конференції піднімалося питання про те, які заходи будуть використані проти тих людей, що пере¬крили своєю несанкціонованою демонстрацією вулицю Сумську. Ви як людина, яка зараз знову очолила владу в регіоні, чи можете якось вплинути на це?
Є. Кушнарьов: Давайте внесемо уточнення. Ніяких кримі¬нальних справ проти людей, які брали участь у мітингу чи демонстрації, не було і бути не може. Але є порядок, який зобов'язує організаторів таких заходів узгодити свої дії з міськ¬виконкомом, у тому числі вони підписуються, що вони будуть цей захід проводити в такий час, на такому місці, в таких межах, приблизно з такою кількістю людей. Ось ці певні умови, вони не просять дозволу, вони інформують виконком і беруть на себе зобов'язання.
Якщо вони ці зобов'язання — організатори, як правило, це дві, три особи або якась організація, але у неї також є керів¬ник, — якщо вони ці умови порушили, тоді настає відпові¬дальність: складається протокол, який направляється до суду. Не йде мова, щоб когось хапати та саджати за грати, якщо порушення, скажімо так, не викликало якихось великих незручностей чи не призвело до взагалі поганих наслідків, як правило, це може обмежитися або зауваженням, або невелич¬ким штрафом. Але людина повинна розуміти, що вона все ж таки несе відповідальність.
Але якщо ті, хто планували вести мирний мітинг, не утри¬мали його в руках, і ці люди — я говорю теоретично, як це бувало скрізь у світі, — почали перекидати автомобілі, бити скло, вчинили бійку з прихильниками інших поглядів, зро¬зуміло, що відповідальність вже буде зовсім інша. Тому нікого не переслідували і переслідувати не будуть.
Ведуча: Ви сказали, що виконком повністю візьме на себе контроль над регіоном, таким чином, і над транспортом. Ми знаємо, що заразу нас транспорт до столиці квитки не продає. Як ви вважаєте, чи будуть якісь позитивні зміни, чи регіон буде ізольований ?
Є. Кушнарьов: Ми не припиняли ніякий рух в жодному напрямку. Це не з нашої вини сьогодні ускладнена ситуація щодо поїздок до Києва, тому що всі поїзди, які йдуть зі сходу, там зустрічають дуже вороже, в тому числі і ті три поїзди, в яких прихильники Віктора Януковича виїжджали до Києва. Як їх там тільки не ображали: побили скло у вагонах, кидали на колію шпали, заганяли, не пропускаючи на Київ, у якісь тупики і багато іншого.
Тому наскільки я розумію, я цим не керую, Укрзалізниця прийняла рішення зараз заради спокою та безпеки людей обме¬жити рух залізничного транспорту, я так розумію, і іншого, до Києва. Київ сьогодні — джерело величезної напруги та небез¬пеки. Треба потерпіти.
Ведуча: Особисте запитання. На початку 90-х ви починали запроваджувати демократію на Харківщині, і тоді ви стояли поряд з Г. Алтуняном. Тепер ви по різні боки барикад.
Є. Кушнарьов: Ви знаєте, якраз, коли ви говорили першу частину, то я тут не вбачав нічого страшного і навіть непри¬ємного для мене, але коли ви сказали останню фразу — барикад — я запитую: хто побудував барикади? Я не будував, я ще вчора казав, що у нас у Харкові нормальна ситуація.
Люди хочуть висловлювати свою думку, Генріху Аванесовичу, вам сподобався більше Віктор Ющенко, кажіть про це всім, бажайте йому успіхів, щозавгодно, в першу чергу, здоров'я. Але ж коли сьогодні наміри вже зовсім інші, почалися дії по створенню альтернативних якихось чи владних конструкцій, чи комітетів, то я хочу йому сказати: Генріху Аванесовичу, споді¬ваюсь, що він мене чує, я був би дуже радий, якби ви, шанов¬ний мій друже, завтра разом з вашими прибічниками прийшли до мене, ми сіли та спробували порозумітися, зрозуміти один одного та, принаймні, визначити ті межі політичної боротьби, за які ані ви, ані інша сторона ні в якому разі не вийдуть. А я готовий бути гарантом цього, бо я сьогодні представляю не прихильників Віктора Ющенка, не прихильників Віктора Януковича — я представляю тримільйонну харківську громаду, і я буду відстоювати її право на спокій, нормальне життя та працю.
Ведуча: Є чутки, що з Донецька до Харкова приїхали певні молодики, які будуть чинити зле харків 'янам. Чи буде цьому опір ? Чи може це дезінформація ?
Є. Кушнарьов: Зразу скажу, що це дезінформація, якої сьогодні, на жаль, дуже багато. Я не хочу говорити про авторів, просто треба завжди дивитися, кому це вигідно, тоді зрозуміло, хто її розпускає.
Саме тому, що нас лякають, з одного боку, що владу на Харківщині і бізнес на Харківщині заберуть донецькі, з іншого боку, — що владу на Харківщині, а відтак і всю нашу економіку заберуть галичани, то я сьогодні на мітингу сказав, що влада на Харківщині ніколи не буде належати ані донецьким, ані львівським. Вона буде завжди харківською, такою, якою ви її оберете, шановні мої земляки. І доки я стою на цьому місці, я вам це гарантую.
Наприкінці бесіди, хочу побажати всім сьогодні спокійної ночі, здоров'я та розуму тим, хто сьогодні з одного та іншого боку на майдані Свободи. Ніхто нікого там виганяти не буде, шановні «помаранчеві», бо чув сьогодні певний переляк з вашого боку. Головне, щоб ви там не померзли, були живі і здорові, і тоді могли б спокійно голосувати ще багато разів за того кандидата в Президенти, який вам подобається. Все буде гаразд, шановні мої. Вірте.
Из личного дневника
Пятница 26 ноября
Утром один из представителей штаба Ющенко в Харькове передал мне через посредника документ. Это информация о планах харьковского штаба Ющенко. В Харькове созда¬ется комитет национального спасения. Во главе — А. Мат¬виенко и А. Аваков. Его задача — дестабилизация ситуации в области и поддержание ее в напряженном состоянии до момента официального объявления Ющенко президентом. Предусматривается блокада транспортных артерий и систем жизнеобеспечения области, а также здания обладминистра¬ции, требование моей отставки и ряд других мер. Оппозиция перешла к решительным действиям, которые представляют несомненную угрозу стабильности в области и безопасности граждан, с целью вынудить нас принять ответные меры... Но не провокация ли это?
Связался с Киевом. Получил информацию о том, что этот сценарий для областей разработан центральным штабом Ющенко и уже реализуется в ряде областей Украины, в том числе в Черниговской, Сумской, Полтавской... У соседей... И все же — семь раз отмерь, один — отрежь. Обсудил ситуацию с коллегами. У них было такое же мнение — «оранжевые» пере¬ходят в Харькове в наступление.
Правильно или неправильно оцениваю ситуацию и дейст¬вую?.. Неужели она уже у критического порога? События в Чернигове, где толпа пошла на штурм административного зда¬ния, а милиция применила спецсредства, убеждают, что черта, за которой начнется самое страшное, где-то рядом. Наша милиция заверяет, что захвата областной администрации не допустит. Но даже на секунду не могу себе представить ситуа¬ции, когда милиция защищает меня дубинками от харьковчан. Такого я бы себе никогда в жизни не простил.
Звонки из Киева идут непрерывно, люди брошены, никому не нужны. Областной штаб принял решение вернуть людей в Харьков. Похоже, что центральный штаб деморализован, никакого реального влияния на ситуацию в Киеве нет. Обидно, ведь поехали лучшие, искренне желавшие поддержать своего кандидата в Президенты. Представляю, с каким настроением они вернутся.
Областной штаб Януковича сообщил о том, что созывает на площади Свободы в 15.00 массовый альтернативный митинг. Коллеги высказались за проведение чрезвычайной сессии областного совета на случай, если «оранжевые» предпримут попытку резко обострить ситуацию.
«Оранжевый» митинг собрал по моим оценкам до 25 тысяч человек. Митинг сторонников Януковича где-то вдвое больше... Тяжелое зрелище — площадь Свободы, разделенная надвое милицейским кордоном... На митинге выступил резко. Ощущение угрозы, идущей с запада Украины, витало среди харьковчан. Об этом говорили многие. Выступая, сказал — в Харькове не будет ни донецкой, ни львовской власти, а будет всегда власть харьковская.
После митинга состоялась встреча с депутатами областного совета. Необходимость созыва чрезвычайной сессии они под¬твердили и практически единодушно поддержали предложе¬ние о том, что я должен возглавить областной совет. Исходили, как я понимаю, из очевидной угрозы блокирования работы областной государственной администрации, а следовательно, и потери управления регионом.
Сессия... Тяжелое испытание. Настраивал себя. Понимал, что нужно быть уверенным и решительным. Этого от меня ожидают. Отдавал себе отчет, что должен, видимо, предстать в каком-то другом облике. Гораздо более резком и радикаль¬ном. Оправданно ли это ли? Опыт, интуиция подсказывали — только холодный душ может несколько остудить горячечный бред, овладевший умами лидеров «оранжевых» в Киеве и Харькове.
Получил информацию, что штаб Ющенко сосредоточил уси¬лия на подготовке сессии горсовета, которая осудила бы при¬нятые нами решения. Значит, подействовало. Лучше борьба документов, чем столкновения на улицах и площадях... Чувство тревоги все же не покидает. Понимаю, сколь велика цена Харь¬кова для «помаранчевых». Недаром Тимошенко назвала Харь¬ков «золотой акцией» революции. Если бы сегодня над зданием обладминистрации был водружен оранжевый флаг, то Ющенко мог бы уже провозгласить себя (пусть еще и неофициально) Президентом всей Украины. Две столицы были бы с ним. Но... не судилось. Ведь 70 процентов жителей области проголосовали против «Так! Ющенко». А их мнение для меня — определяющее.
Поздно ночью с некоторым облегчением узнал о том, что начались, наконец, переговоры Ющенко и Януковича с учас¬тием Кучмы, Квасьневского, Соланы, Адамкуса. Хотя о резуль¬татах их ничего вразумительного сообщено не было. Попытки связаться с Кучмой, Януковичем не увенчались успехом.

Недостаточно прав для комментирования